Anądien netikėtai gavau priminimą iš vienos susirašinėjimo grupės, apie kurią buvau beveik pamiršusi. Ji užsiliko iš buvusio judėjimo už „Lietuvos“ kino teatro išsaugojimą. Prieš porą metų dėstytojas iš Vokietijos turėjo idėją Lietuvoje tyrinėti kairiuosius, anarchistinius ir kitokius alternatyvius judėjimus, padaryti savotišką jų žemėlapį, bet idėja nebuvo įgyvendinta. Ne kartą diskutavome, kas Lietuvoje yra „alternatyva“ ir kaip ši sąvoka keitėsi. Šiandien, mąstydama apie tai ir turėdama laiko, prisėdau padaryti savotišką laiko juostą, kurią, tikiuosi, papildys esamos ir buvusios bendražygės, oponentės ir šiaip skaitytojos (kodėl viskas moteriškąja gimine?).
2000-2004
Buriasi pankiškos, anarchistinės bendruomenės, opozicija JAV vadovaujamiems karams, į kuriuos įsitraukia Lietuva, paskatina judėjimo „Food not bombs“ suaktyvėjimą. Apie tai mažai žinau ir labai laukčiau kokios nors info. Štai Ugnės tinklaraščio įrašas, reaguojantis į straipsnių rinktinę apie anarchizmą Lietuvoje. Savo tyrime, kurio rezultatus man atsiuntė, Ugnė analizavo pirmąsias politines pankių demonstracijas. Anksčiau išėjusios į gatves daugiausiai dėl gyvūnų teisių klausimų, 2001 m. pankės pakilo prieš NATO, kurią įvardijo kaip militarizmo simbolį. Reikalavo daugiau biudžeto lėšų švietimui ir mažiau – armijai, karui Afganistane ir kt. Kaip Ugnei interviu teigė aktyvistai, anksčiau tiesiog alternatyvias nekomercines erdves kūrusios ir muzikavusios pankės ėmė labiau domėtis politika iš dalies dėl to, kad išgirdo naujų idėjų iš grįžtančių emigrančių. Po akcijos pasipylė dešiniųjų laikraščių šmeižtas, dėl straipsnių „Lietuvos aide“ vienas aktyvistas netgi neteko darbo. Prie demonstracijos bandė prisiplakti Vilniaus socialistų partija ir tautininkų saujelė, bet pankės atsiribojo nuo jų. Pankės po metų vėl susirinko protestuoti prieš George’o W. Bush’o vizitą, bet vėliau politiškumas nuslopo.
2005
- Miesto erdvių klausimai
- Diskusijų erdvė
- Žiniasklaida
2006
- Diskusijų erdvė
2007
- Diskusijų erdvė
- Žiniasklaida
Pradeda veikti portalas anarchija.lt.
Savaitraštis „Atgimimas“ leidžia priedą „Visuomenės žemėlapis“, kuriame keliami socialinio teisingumo klausimai. Taip pat savaitraštyje tęsiasi diskusija apie viešųjų erdvių likimą.
Delfi nuomonių ringe atsiranda vis daugiau NK 95 narių parašytų tekstų: į Delfi rašo Andrius Bielskis, Nida Vasiliauskaitė, Rasa Baločkaitė ir kt.
Tuo metu Pankės/anarchistės bendrauja per Live Journal, rašomi feministiniai, anarchistiniai tinklaraščiai. Studenčių radijuje vyksta anarchofeministinė laida „Atviras galas“.
- Miesto erdvių klausimai
Pankių/anarchisčių bendruomenės skirtingose vietose organizuoja infoshopus (bibliotekas su kartu gaminamu maistu, erdve diskusijoms ir pan.).
Įvairiose miesto erdvėse pradeda vykti Naujosios kairės auditorijos – diskusijos teoriniais ir aktyvizmo klausimais. Paskelbiamos tezės dėl aukštojo mokslo.
- Tuo metu dešinėje
Konservatorių valdoma Vilniaus savivaldybė neleidžia įvykti Baltic Pride.
2008
- Miesto erdvių klausimai
- Žiniasklaida
- Nevyriausybinis sektorius
- Politinis kontekstas
- Tuo metu dešinėje
2009
- Politinis kontekstas
- Miesto erdvių klausimai
- Diskusijų erdvė
2010
- Politinis kontekstas
- Žiniasklaida
- Miesto erdvių klausimai
2011
- Politinis kontekstas
Vyksta savivaldybių rinkimai, trys NK narės kandidatuoja su trimis skirtingomis partijomis.
Anksčiau vegetavusi Socialdemokratų sąjunga (LSDS) pasuka „tautinės socialdemokratijos“ keliu.
Po rinkimų NK narys Andrius Bielskis tampa premjero visuomeniniu patarėju švietimo klausimams.
- NVO sektorius
LUNI pagrindu įsikuria VšĮ Neformalaus švietimo iniciatyvos, skirta konkuruoti dėl projektinės paramos paramos ir vykdyti projektinę veiklą.
- Žiniasklaida
Pradeda veikti feministinis žurnalas „Dilgėlė“.
„Atgimimo“ savininkės nusprendžia grąžinti savaitraštį į dešinę. Liną pakeičia Ridas Jasilionis. Aš nustoju rašyti savo skiltį. Linas K. su bendraminčiais kuria judėjimą Žali.lt
2012
- Diskusijų erdvė
Socialinių tinklų metai – vis daugiau diskusijų persikelia į Facebook (t.p. feministinių, žmogos teisių ir kt.).
Į Kauną paskui žinomas dėstytojas keliantis viešosiomis erdvėmis (ir ne tik) besidominčioms doktorantėms, įsisiūbuoja diskusijos Kauno LUNI, kyla judėjimas „Teisė į miestą“.
Demos institutas pakviečia žinomų akademikių skaityti paskaitų Vilniuje.
Oficialiai susikuria judėjimas Žali.lt. Prieš rinkimus jis kviečia kandidates pasirašyti, kad gerbs referendumo dėl atominės elektrinės rezultatą.
- Žiniasklaida
Sukuriama feministinė laida „Žibutė“. Tačiau ne visoms feministėms priimtinas jos formatas, prasideda diskusijos apie tai, atmosfera kaista.
- Politinis organizavimasis
Garsios žmogos teisių gynėjos prisijungia prie LSDP. Partija laimi rinkimus.
- Politinis kontekstas
LSDS į rinkimus eina su tautininkėmis. Po rinkimų fiasko, panašu, LSDS nunyksta.
- Tuo metu dešinėje
2013
- Politinis kontektas
- NVO sektorius
- Diskusijų erdvė
Kaune atgimsta „Lietuvos“ k/t judėjimo tradicijos: ten susiburia dalis senojo judėjimo aktyvo, atsiranda eksperimentinės erdvės Butas ir kt. Vilniuje infoshopus keičia „Taškas“.
2014
- Diskusijų erdvė
Ruošiamasi EP ir prezidentės rinkimams. Tinklalapis manoteises.lt kviečia kandidates pasirašyti už žmogos teises, daugiausiai pasirašo liberalės, socialiniuose tinkluose kyla diskusija dėl kairiųjų pasirinkimo rinkimuose.
- Politinis kontekstas
Comments 3
Author
Labas, štai keletas straipsnių apie protestus: http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/iki-profsajungieciai-tikisi-uztarimo-vokietijoje-atnaujinta-14.25-val.-nuotraukos-56-53966
http://kauno.diena.lt/naujienos/verslas/ekonomika/iki-darbuotoju-kantrybe-isseko-papildyta-306562#.U5R8rygoZKI
Daiva, tu rašei: „Vis daugiau dėmesio darbuotojų išnaudojimui prekybos centruose. Įsikuria IKI profsąjunga, ji pamažu išplinta į platesnį prekybos centrų darbuotojų judėjimą, susikuria profsąjunga Sampro.”
Gal galėtum pasidalinti šaltiniais, kuriuose galėčiau rasti daugiau informacijos šiuo klausimu? Galbūt pati galėtum parašyti įrašą, kuriame plačiau papasakotum apie šį judėjimą?
Bendražygės, kandidatės, oponentės… — tekstas skamba kaip istorija apie bobų sukilimą.